Základy hmlových svetiel

Keď sú rána veľmi hmlisté, vždy môžete očakávať zložitú a pomalú jazdu. Ešte že sú tu hmlové svetlá, ktoré sa vám naozaj zídu. Tieto svetlá boli navrhnuté pre podmienky, keď cesty pokrýva ťažký biely závoj. Ide o bezpečnostný prvok, ktorý zatieňuje tradičné svetlomety.

Ako fungujú hmlové svetlá?

Vedieť ako funguje hmla je najlepší spôsob, ako pochopiť fungovanie svetiel na tomto vozidle. Hmla sa prirodzene vyskytuje na celom svete, najmä v oblastiach v blízkosti veľkých vodných plôch. Keď sú vhodné podmienky, drobné kryštáliky ľadu alebo kvapôčky vody sa dostanú do oblasti tesne nad povrchom zeme. Okrem toho, že tieto malé ľadové kryštáliky alebo kvapky vody pôsobia ako mraky, ktoré vám môžu brániť vo výhľade, ešte viac znižujú viditeľnosť v dôsledku odrazu svetla, ktoré na ne dopadá. Preto môže byť jazda v hmle s bežnými svetlami, najmä diaľkovými, veľmi nebezpečná a frustrujúca. 

Univerzálne hmlové svetlá
Príklad toho, ako fungujú hmlové svetlá auta v hmle

Hmlové svetlá riešia tento problém odlišným prístupom k vodnej pare, ktorá sa vznáša nad cestou. Tieto svetlá fungujú v rôznych podmienkach zlej viditeľnosti, ako je hmla, sneh, opar, ako aj fúkajúci piesok. Aby vám pomohli vidieť na cestu cez hmlu, továrensky vybavené hmlové svetlá sa montujú čo najnižšie, často do spodného krytu nárazníka na mnohých moderných vozidlách súčasnosti. 

Napriek svojmu vzhľadu sa hmla zvyčajne nedotýka zeme, ale vznáša sa asi 18 cm nad povrchom. Nízke umiestnenie týchto svetiel na vozidle umožňuje, aby svetelný lúč dopadal na cestu bez rušivých vplyvov.

Ako fungujú hmlové svetlá v aute? Ako používať svetlá a kedy nepoužívať hmlové svetlá?

Vďaka ostrému uhlu odrezania nad krytom svetla nesvieti žiadny lúč, ktorý by odrážal hmlu, a osvetľuje len cestu pred vami. Keď sú tieto svetlá sklonené nadol, nemajú taký dosah ako bežné svetlomety, ale osvetľujú len takú časť cesty pred nimi, aby sa vodič mohol pomaly dostať do cieľa. Keďže tieto svetlá neodrážajú protisvetlo, ostatní vodiči vedia, že ste na ceste, čo prináša druhú bezpečnostnú výhodu. 

Výber typu hmlového svetla 

Pre vozidlá, ktoré nie sú z výroby vybavené hmlovými svetlami, je to cenovo dostupná a jednoduchá modernizácia. Môžete nájsť súpravy pre konkrétne vozidlá, ktoré vám umožnia dodatočne namontovať to, čo bolo nainštalované z výroby, ale nie vždy je to dobrá cesta. Ak sa rozhodnete pre továrenské svetlá, je dôležité mať na pamäti, že možno budete musieť pred pridaním mriežky špecifickej pre tieto svetlá oddeliť nárazník, aby ste dosiahli továrenský vzhľad. 

Hmlové svetlá do auta
Hmlové svetlá do auta

Ďalšou lacnou možnosťou je univerzálne hmlové svetlo, ktoré môžete pridať do akéhokoľvek vozidla. Stačí si vybrať požadovanú veľkosť a štýl a určiť ideálne miesto na montáž. Často sa dodávajú s hardvérom, ktorý sa prispôsobí takmer každému nárazníku, mriežke alebo inej časti podľa vášho výberu. Majte na pamäti, že hmlové svetlá dodávané so šošovkami sú odolnejšie v porovnaní so svetlami, ktoré majú plastové šošovky so žltou farbou len na vzhľad. 

Z rovnakej kategórie:

Comments are closed.