Základné vedomosti o chorvátskej mene a investovaní v Chorvátsku

Chorvátske peniaze a investovanie v Chorvátsku sú dve oblasti informácií, s ktorými by sa mal oboznámiť každý majiteľ spoločnosti ešte skôr, ako si objedná Protax pre svoje daňové a účtovné záležitosti. Koniec koncov to je kľúč pre zaistenie vášho úspechu na chorvátskom trhu.

Základy chorvátskych financií

Chorvátska mena, ktorá bola založená v roku 1991, prešla od svojho uvedenia miernou infláciou hodnoty. Euro je referenčná mena, ktorou sa riadi Chorvátska národná banka.

Čo to znamená? Ak dôjde k oslabeniu eura voči americkému doláru, tento vplyv bude rovnaký i na výmenný kurz medzi americkým dolárom a kunou. V roku 1995 bolo 5.230 kún ekvivalent 1 doláru, koncom roku 2000, tento kurz vyskočil na 8.320 kún za každý 1 dolár.

Chorvátske peniaze - Kuna
Chorvátska mena, ktorá bola založená až v roku 1991, prešla miernym poklesom hodnoty

Existuje veľa dôvodov, ktoré vysvetľujú dôvod pádu kuny, napríklad pomalá miera privatizácie, kompenzácie vyplácané vkladateľom skrachovaných bánk a nedostatky v dôchodkovom systéme. Pomer medzi dôchodcami a zamestnanými osobami sa zvýšil z 0,65 v roku 1998 na 0,95 v roku 2000. Táto štatistika znamená iba to, že na každú osobu poberajúcu dôchodok je v Chorvátsku zamestnaná iba jedna osoba. Zvýšené ceny energie patria medzi vonkajšie faktory ovplyvňujúce pokles kurzu kuny.

Chorvátska národná banka je centrálnou bankou, ktorá riadi dohľad nad menovú politiku v komerčnom bankovom sektore. Aj keď v Chorvátsku pôsobí viac ako 50 bánk, cez 70% celkových aktív bankového systému patrí šiestim najväčším. Mnoho z nich a niekoľko bankových inštitúcií strednej veľkosti je v nepriamom vlastníctve vlády, ktorá drží veľký podiel na operáciách prostredníctvom rôznych vládou kontrolovaných spoločností. Niekoľko zahraničných bánk má svoje zastúpenie v Chorvátsku.

Približne 75% celkových aktív bankového systému Chorvátska nie sú mobilizované, čo znamená, že negenerujú aktíva. Aktíva pozostávajú z verejného dlhu, štátnych dlhopisov, investícií s nízkou pravdepodobnosťou výnosov a vlastníctva spoločností, ktoré neprinášajú dividendy. To je hlavný dôvod, prečo majú dlhodobé pôžičky vysoké reálne úrokové sadzby, ktoré sú každý rok od 25% do 30%. Vláda krajiny sa plne zaviazala k reštrukturalizácii najproblematickejších bánk. Na pomoc pri riešení tohto problému dostali od Svetovej banky dokonca prísľub v hodnote 100 miliónov dolárov.

V Chorvátsku funguje jedna burza, ktorou je Záhrebská burza. Jej počiatky sú v roku 1918, ale komunistický režim ju zrušil v roku 1945. Asi o polstoročie neskôr, keď krajina získala v roku 1991 samostatnosť, 25 poisťovacích spoločností a bánk oživilo burzu. Inštitúcia ZST je dosť malá a obchoduje s ňou iba niekoľko privatizovaných spoločností.

Investičné možnosti v Chorvátsku

Chorvátsko je od roku 2000 jednou z najrýchlejšie rastúcich krajín v strednej Európe, čo naznačuje prirodzený nárast príležitostí pre investovanie v Chorvátsku. Nemecko a Taliansko sú jeho hlavnými partnermi vo veciach zahraničného obchodu. Aj keď má Chorvátsko z hľadiska hospodárstva dostatočne dlhú históriu, stále je to pomerne mladá krajina. V roku 1997 získala rating investičného stupňa.

Investovanie v Chorvátsku
Chorvátsko patrí medzi najrýchlejšie rastúce krajiny v strednej Európe

V dnešnej dobe dosiahla značný pokrok v implementácii štrukturálnych reforiem, bohužiaľ tempo reforiem je Štále pomerne pomalé. Asi dve tretiny ekonomiky krajiny sú už sprivatizované a asi 90% bankových aktív je v súkromnom vlastníctve, najmä zahraničnými investormi.

Ako investovať v rôznych sektoroch chorvátskej ekonomiky

60% HDP krajiny je generovaných sektorom služieb. Treba zdôrazniť, že cestovný ruch je pre krajinu kľúčový, je to aspekt sektoru služieb zodpovedný za vytváranie najviac pracovných miest a kontraktov pre hospodárstvo krajiny. Turizmus je najväčším zdrojom zahraničných príjmov Chorvátska, ale v súčasnosti tvorí iba malý segment priamych zahraničných investícií. Primárny záujem o investovanie v Chorvátsku skutočne prichádza z Európy. Talianske banky sú hlavnými účastníkmi privatizácie bankovníctva a Rakúšania s Nemcami majú už tiež podiel v bankovom sektore.

Video: Chorvátska ekonomika sa vracia k rastu Podnikanie v Chorvátsku

Medzi ďalšie odvetvia, ktoré priťahujú záujem, patria výroba cementu, energetika, telekomunikácie a farmaceutický priemysel. Kľúčoví investori opäť pochádzajú z Rakúska a Nemecka, Talianska, Holandska a ďalších európskych krajín, ako sú Maďarsko a Slovinsko.

Je nevyhnutné poznať všetky riziká, ale existuje dostatok príležitostí pre zahraničné spoločnosti v rôznych odvetviach. Niektoré z nich sú hlavné infraštruktúrne projekty v oblasti ciest, železníc, ropy, vody, plynu, cestovného ruchu, telekomunikácií, spotrebného tovaru, stavebných materiálov, lekárskeho vybavenia, zdravotníctva a stavby lodí.

Ako začať podnikať v Chorvátsku

Chorvátsko je považované za otvorený trh pre zahraničných investorov a ľudí, ktorí do krajiny prichádzajú s cieľom podnikať. Zahraniční investori nepodliehajú osobitným predpisom ani zákonom. Podniky možno vykonávať za podobných podmienok ako miestne obchodné štruktúry. Zahraniční investori okrem toho môžu využívať niekoľko východ, ktoré domáci investori nemajú. Chorvátska ústava ustanovuje bezplatný kapitál alebo repatriáciu zisku po ukončení investície.

Prečítajte si aj nasledujúci článok: S historickými mapami máte svet na dosah ruky

Cestovatelia na celom svete používajú mapy už mnoho storočí. Historické mapy neslúžia len ako užitočný sprievodca pri hľadaní destinácií, ale pomáhajú používateľom aj pri orientácii. 

Mapy však viac ako orientáciu a smer obohacujú cestu genealóga po osobných historických cestách a cestičkách. 

Investície do cestovného ruchu

Vďaka zachovanej prírode, obrovskému historickému a kultúrnemu dedičstvu a vážnemu dôrazu na krajinu ako cieľ turistov, je vhodné preskúmať niektoré investičné možnosti odvetvia. Chorvátska hospodárska komora tvrdí, že budúcnosť spočíva v selektívnom cestovnom ruchu. Krajina má určite vzrušujúce príležitosti pre tých, ktorí chcú vytvoriť konkrétny špecifický trh. Stále viac dovolenkárov vyhľadáva dovolenky, ktoré sa netýkajú iba povaľovania na pláži. Chorvátsko je ideálne pre potápačskú turistiku, jachty, rybárčenie, plavbu na malých člnoch.

Z rovnakej kategórie:

    Žiadne príspevky

Comments are closed.