Odparovač kyseliny šťaveľovej na ošetrenie roztočov

Odparovač kyseliny šťaveľovej je veľmi účinnou stratégiou na zvládanie a liečbu obávaných roztočov Varroa vo včelstvách. 

Zamlžovanie a odparovanie sú dve základné metódy aplikácie, ktoré majú včelári k dispozícii na kontrolu roztočov pomocou kyseliny šťaveľovej. Odparovanie je však často uprednostňovaným prístupom, pretože zabezpečuje, aby sa kyselina dostala do každého kúta úľa vrátane nezakrytých buniek.

Pre väčšinu včelárov je vždy prioritou číslo jeden, aby si akútne uvedomovali prítomnosť roztočov vo svojich včelstvách. Existuje niekoľko spôsobov merania množstva roztočov, ale otázka, kedy a ako vôbec liečiť roztoče, zvyčajne zaberá včelárovi príliš veľa času. Používanie kyseliny šťaveľovej patrí už dlho medzi najprijateľnejšie spôsoby liečby, pričom mnohí včelári ju používajú už niekoľko rokov. 

Zistilo sa, že liečba roztočov Varroa pomocou plynového odparovača kyseliny šťaveľovej je účinná na 95 %. Za predpokladu, že roztoče nie sú v štádiu rozmnožovania, môžete odstrániť a liečiť takmer každý jeden roztoč Varroa, ktorý napadol váš úľ. Liečba je tiež schválená EPA a USDA, preto sa odporúča používať odparovače kyseliny šťaveľovej na liečbu napadnutia roztočmi Varroa bez toho, aby predstavovali akékoľvek riziko pre vaše včely. 

Čo je kyselina šťaveľová? 

Väčšina diskusií o ošetreniach, ktoré včelári používajú, sa zameriava na používanie prísnych chemických látok v úľoch. Viaceré z populárnych ošetrení zahŕňajú neprirodzené chemikálie, ktoré sú pre včelárov, ktorí uprednostňujú prírodné princípy včelárenia, veľkým „nie“. 

Odparovač kyseliny šťaveľovej
Plynový odparovač kyseliny šťaveľovej je špeciálne zariadenie, ktoré premieňa kryštály kyseliny šťaveľovej na paru

Dobrou správou je, že kyselina šťaveľová je úplne prírodná. Ide o prirodzene sa vyskytujúcu zlúčeninu v mnohých rastlinách, ako sú zelené listy, zelenina, orechy, semená, ovocie a ďalšie. Kyselina šťaveľová odpudzuje bylinožravce, čo z nej robí užitočnú vlastnosť rastlín. 

Molekula kyseliny šťaveľovej sa chemicky skladá zo štyroch atómov kyslíka, dvoch atómov vodíka a dvoch atómov uhlíka. Táto bezfarebná pevná látka sa rozpúšťa vo vode a vytvára bezfarebný roztok. Okrem včelárstva má mnoho ďalších praktických využití, napríklad slúži ako bieliaci alebo čistiaci prostriedok. Zvyčajne sa používa aj na čistenie minerálov. 

Ako funguje liečba plynovým odparovačom kyseliny šťaveľovej 

Kyselina šťaveľová je účinný a priamy prostriedok na boj proti otravným roztočom Varroa. Najdlhšie sa na tento účel používa v Kanade a Európe. Avšak až v roku 2015 bola v USA schválená na používanie vo včelstvách. 

Pravdou je, že zatiaľ nie je úplne jasné, prečo je účinné používať kyselinu šťaveľovú na liečbu roztočov Varroa. Najpopulárnejšia teória však hovorí, že kyselina sa dostáva do nôh roztoča a prechádza do jeho krvného obehu, čím sa škodca hneď na mieste stáva mŕtvym. 

Plynový odparovač kyseliny šťaveľovej: Revolučná liečba roztočov Varroa

Na druhej strane, včely nemajú žiadnu nepriaznivú reakciu na správne použitie plynového odparovača kyseliny šťaveľovej. Všimnite si tu slovo správne. Pamätajte, že akékoľvek ošetrenie aplikované a použité nesprávne môže ohroziť vaše včely, a kyselina šťaveľová nie je výnimkou. 

Pokiaľ budete plynový odparovač kyseliny šťaveľovej používať správne a dodržiavať potrebné upozornenia a postupy, všetko bude v poriadku a vaše včely budú tiež v bezpečí.

Z rovnakej kategórie:

Comments are closed.