S historickými mapami máte svet na dosah ruky

Cestovatelia na celom svete používajú mapy už mnoho storočí. Historické mapy neslúžia len ako užitočný sprievodca pri hľadaní destinácií, ale pomáhajú používateľom aj pri orientácii. 

Mapy však viac ako orientáciu a smer obohacujú cestu genealóga po osobných historických cestách a cestičkách. 

Od volebných máp, ktoré označujú veľké mestá a hranice ich registrovaných voličov, až po mapy požiarneho poistenia, ktoré ponúkajú drobné detaily domov predkov, určite objavíte cestu výskumu, o ktorej ste predtým pravdepodobne nevedeli alebo neuvažovali. 

Cestovatelia na celom svete používajú mapy už mnoho storočí. Historické mapy neslúžia len ako užitočný sprievodca pri hľadaní destinácií, ale pomáhajú používateľom aj pri orientácii. 

Atlasy grófstiev

Atlasy grófstiev sa spočiatku vyrábali koncom 18. storočia a začali byť populárnejšie v polovici 19. storočia. V priebehu rokov boli pre mnohé časti USA vyrobené tisíce krajinských atlasov. Mnohé z nich boli publikované a sú k dispozícii pre historikov a výskumníkov. 

V atlase krajiny sú zvyčajne menovite uvedení vlastníci pôdy spolu s ich polohou zobrazenou na mape. Niektoré atlasy poskytujú informácie, ktoré sa týkajú zamestnania vlastníkov pozemkov, zatiaľ čo iné uvádzajú počet akrov pôdy pre každý pozemok. 

Volebné mapy

Mapy používané vo volebných záznamoch sú tiež zaujímavé z genealogického hľadiska. Keďže mestá ako Filadelfia, New York a Boston boli veľmi veľké, bolo nevyhnutné nakresliť mapy so zoznamom volebných obvodov a mien zapísaných voličov. Tieto vyhotovené historické mapy sú pomerne nevyužitým zdrojom, ktorý často pomáha pri identifikácii miesta pobytu obyvateľov veľkých miest, ktoré sa inak ťažko hľadajú. 

Panoramatické mapy

Panoramatické mapy boli známou kartografickou formou v USA koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Tieto mapy nazývané aj letecké pohľady a pohľady z vtáčej perspektívy boli ručne kreslené zobrazenia miest a obcí. 

Často sa nekreslili v mierke, napriek tomu sa na nich zobrazovali prvky terénu, ulice a jednotlivé domy a podniky. Panoramatické mapy predstavujú presné zobrazenia rôznych komunikácií z celých USA, ktoré by inak mohli zostať neobjavené alebo nevyužité. 

Mapy cestnej komunikácie

Užitočným zdrojom genealogických informácií sú cestné knihy a mapy k nim, ktoré sa nachádzajú na rôznych vidieckych súdoch po celých USA. 

Tieto mapy obsahujú mená vlastníkov pozemkov pozdĺž celej trasy navrhovanej verejnej cesty. Na mapách sú uvedené aj podniky, ktoré sa nachádzajú pozdĺž trasy projektu. Krčmy, mlyny a iné typy stavieb boli často uvedené aj na oboch koncoch navrhovanej cesty. 

Sanborn Mapy

Spoločnosť Sanborn Map Company vytvorila mapy, ktoré pochádzajú z roku 1867 a pozostávajú zo série veľkoplošných máp, ktoré predstavujú obytné, obchodné a priemyselné oblasti USA, Mexika a Kanady. Boli vytvorené na pomoc poisťovniam pri identifikácii rizikových faktorov a tvorbe poistného pre danú nehnuteľnosť. 

Registračné mapy z prvej svetovej vojny

V rokoch 1917 a 1918, keď bolo pravdepodobné, že USA čoskoro vstúpia do prvej svetovej vojny, približne 24 miliónov mužov narodených v rokoch 1873 až 1900 vyplnilo registračné karty. Vo veľkých mestách bolo dôležité vyhotoviť mapy, ktoré určovali hranice jednotlivých odvodových komisií. 

Vďaka historickým mapám má každý možnosť nahliadnuť do vzdialenej minulosti. 

Z rovnakej kategórie:

Comments are closed.