Bezpečnostné tipy pre kúpele a bazény pre deti 

Štatistiky ukazujú, že každý deň sa v kúpeľoch a detských bazénoch utopí takmer 400 detí do 15 rokov, čo predstavuje jedno dieťa denne. Z tohto počtu je 300 detí mladších ako 5 rokov. Žiaľ, 87 % týchto smrteľných úrazov sa odohráva v kúpeľoch a bazénoch v obytných priestoroch. 

Utopenie je hlavnou príčinou neúmyselného dňa detí vo veku od 1 do 4 rokov a žiaľ, každému z týchto prípadov sa dalo predísť. 

Nejde však len o to, aby deti vedeli plávať. Niekoľko z týchto prípadov sa týka aj schopných plavcov, ktorých zachytil odtok z bazéna. Od roku 1990 bolo zaznamenaných aj približne 60 úmrtí v dôsledku úrazu elektrickým prúdom a približne 50 vážnych úrazov elektrickým prúdom v okolí bazénov a v bazénoch. 

K týmto nehodám by však v prvom rade nemalo dôjsť, ak sa zavedie niekoľko úrovní ochrany. Ak máte doma kúpele alebo bazén, alebo ich plánujete čoskoro postaviť, tu je niekoľko bezpečnostných opatrení, ktoré môžete prijať, aby ste predišli nežiaducim udalostiam, ktoré sa môžu týkať vašich vlastných detí alebo detí vašich príbuzných či susedov. 

Teplá voda a rôzne vodné atrakcie robia z plávania nezabudnuteľný zážitok. ZDROJ: THERMANA LAŠKO

Používajte automatické kryty bazénov

Automatický kryt bazéna je najjednoduchší spôsob, hoci je aj najdrahší. Automatické kryty bazénov sú skonštruované a navrhnuté na konkrétne rozmery vášho bazéna a fungujú iba stlačením tlačidla. Tieto kryty vás môžu stáť 6 000 USD a viac, v závislosti od funkcií, konfigurácie a veľkosti. 

Prideľte strážcu vody

Bezpečnostné opatrenia nikdy nestačia na to, aby nahradili dohľad dospelých. Odborníci odporúčajú určiť jednu dospelú osobu, ktorá bude mať výhradnú zodpovednosť za stráženie detí v kúpeľoch a detských bazénoch. 

Táto dospelá osoba by nemala byť niekto, kto je zaneprázdnený čítaním, písaním textových správ alebo inou činnosťou. Jednu dospelú osobu môžete poveriť prácou na zmeny na 15 až 30 minút a potom ju odovzdať ďalšej dospelej osobe. 

Je tiež dôležité si uvedomiť, že topenie v skutočnom živote nie je rovnaké ako to, čo môžete vidieť vo filmoch. Žiadne volanie o pomoc ani špliechanie sa tu nekoná. Deti môžu ísť dole vodou potichu a rýchlo. 

Odborníci odporúčajú určiť jednu dospelú osobu, ktorá bude mať výhradnú zodpovednosť za stráženie detí v kúpeľoch a detských bazénoch. ZDROJ: THERMANA LAŠKO

Presadzujte zábrany a iné druhy bezpečnostných opatrení

Vo väčšine jurisdikcií sa odporúča a dokonca vyžaduje, aby ste okolo bazéna umiestnili nejakú zábranu, či už vo forme bezpečnostnej siete alebo plota, a to aj v prípade, že vo vašej domácnosti nie sú deti. 

Nikdy neviete, kedy sa k vám nakoniec zatúla dieťa zo susedstva, aby si pozrelo váš bazén, alebo vaši priatelia, ktorí si k vám privedú svoje malé deti na kúpanie. 

Nie przegap także następnego artykułu: Vzrušujúce miesta v blízkosti Portoroža nehnuteľnosti

Postavte oplotenie

Odnímateľné ploty patria medzi najbežnejšie a najobľúbenejšie bezpečnostné zábrany pre bazény. Tieto ploty sa vyrábajú z rôznych materiálov a v rôznych štýloch a mali by byť nepreliezateľné a vysoké aspoň 4 až 5 metrov. Brána musí byť tiež samozatváracia a samočinne sa zatvárajúca. Mala by sa tiež otáčať smerom od vášho bazéna, aby sa zabránilo deťom, ktoré ju po páde na západku odtlačia. 

Tieto ploty musia byť aj priehľadné, napríklad sklenené, kované alebo reťazové. Nemali by mať ani žiadne výklenky alebo podpery, ktoré by deťom uľahčili ich preliezanie. 

Pre deti je každá plavba do termálnej vody veľkým dobrodružstvom. Zdroj: THERmana laško

Keďže všetky miestne a štátne jurisdikcie zavádzajú rôzne predpisy týkajúce sa bezpečnosti bazénov, pokiaľ ide o také veci, ako sú zábrany, majitelia domov sú zodpovední za to, aby sa poučili o tom, čo by mali a môžu urobiť, aby boli deti v okolí bazénov v bezpečí. Musia tiež zabezpečiť, aby kupovali len výrobky, ktoré sú v súlade s predpismi. 

Dnes je to realita a mnohí majitelia domov sú v súčasnosti stíhaní kvôli tomu, že sa im v bazénoch topia deti zo susedstva a oni nepoznajú predpisy týkajúce sa bazénov. 

Naučte sa KPR

Ak viete, čo robiť, keď v kúpeľoch alebo bazéne nájdete nereagujúce dieťa alebo dokonca dospelého, môžete zachrániť život. Hoci je vo všeobecnosti skvelé naučiť sa vykonávať resuscitáciu, je to nevyhnutné, ak ste majiteľom kúpeľov alebo bazéna. Je to ďalšia vrstva ochrany, ktorú môžete zaviesť spolu s ostatnými radami v tomto článku. Nikdy neviete, aká metóda bude fungovať, kým sa to skutočne nestane. 

Inštalácia sieťových krytov a bezpečnostných sietí

Sieťové kryty a bezpečnostné siete sa používajú už približne 15 rokov. Všetko, čo musíte urobiť, je zabezpečiť sieťový kryt alebo sieť na ukotvenie okolo bazéna. Keďže ich inštalácia a odstránenie si vyžadujú trochu viac času, sú lepšou voľbou pre ľudí, ktorí často používajú svoje kúpele a bazény pre deti. 

Umiestnite alarm na dvere

Aj keď už máte automatický kryt, bezpečnostnú sieť alebo oplotenie, odporúča sa, aby ste na dvere, ktoré vedú do priestoru bazéna, použili alarm. Je to obzvlášť dôležité, ak váš dom slúži ako štvrtá strana bariéry, ktorá obklopuje váš bazén. 

Tieto dverové alarmy musia mať jedinečný zvuk, ktorý sa líši od ostatných alarmov, ktoré používate v okolí domu, telefónu alebo zvončeka. Takto budete hneď vedieť, keď niekto otvorí dvere bazéna.

Nemali by ste zabudnúť ani na dvere pre domáce zvieratá. Zvedavé deti môžu nakoniec cez tieto otvory prekĺznuť. Niektoré miestne úrady tiež vyžadujú, aby dvere, ktoré vedú do priestorov bazéna, nemali dvierka pre domáce zvieratá. 

Naučte deti plávať

Zdá sa, že mnoho ľudí považuje plávanie za spôsob, ako sa deti v lete zabavia, alebo za skvelé cvičenie, ktoré ich udrží v kondícii. Naučiť ich plávať však môže mať veľký význam pre záchranu ich života. 

Deti, ktoré nevedia plávať, sú vystavené až o 70 % vyššiemu riziku utopenia. Dôležité je tiež, aby sa v prípade, že dieťa chýba, najprv skontrolovali kúpele alebo bazén a až potom kdekoľvek inde. 

Pokiaľ ide o kúpele a bazény pre deti, neexistuje najlepšia odpoveď na to, aké bezpečnostné opatrenie by ste mali použiť. Ale napriek tomu bude vždy lepšie použiť jedno alebo viacero, aby ste boli v bezpečí, než aby ste ľutovali. 

Z rovnakej kategórie:

Comments are closed.