Funkcie klinového remeňa a iných typov remeňov v aute 

Klinové remene sú automobilové remene začínajúce na kľukovom hriadeli a prechádzajúce cez komponenty vozidla vrátane čerpadla posilňovača riadenia, kompresora klimatizácie, vodného čerpadla a alternátora. 

Hlavným účelom klinového remeňa je poskytovať energiu každému z týchto komponentov. Klinové remene sa však často nachádzajú v starších modeloch vozidiel. Veľmi zriedkavo sa stáva, že klinové remene vypadnú z obvodu, a ak raz zlyhajú klinové remene, neznamená to, že zlyhajú aj ostatné remene. 

V motore je veľa remeňov,

Rozvodový remeň

Rozvodové remene, nazývané aj Gilmerove remene a remene pohonu vačkového hriadeľa, sa používajú predovšetkým na pomoc pri otáčaní kľukového hriadeľa vačkovým hriadeľom podľa potreby. Pás z gumy synchronizuje s piestami otváranie a zatváranie ventilov motora.

Ventilátorové remene

Na napájanie chladiacich systémov je potrebný remeň. Niektoré motory používajú hadicové remene, iné remene ventilátorov. Ventilátorové remene zabezpečujú napájanie komponentov chladiaceho systému vozidla vrátane vodného čerpadla, ventilátora chladiča a klimatizácie.

Funkčné remene ventilátorov sú zodpovedné za pohon chladiacich systémov, pretože rozvádzajú chladiacu kvapalinu po celom motore vozidla a tiež chladia chladič. Bohužiaľ, ak remeň ventilátora nefunguje tak, ako má, nechladí motor správne, čo môže viesť k prehriatiu a následným nákladným opravám. Preto je pri bežných kontrolách dôležité starostlivo analyzovať remeň ventilátora.

Alternátorové remene

Motory, v ktorých hadovitý remeň nenapája alternátor, sa namiesto toho spoliehajú na remeň alternátora. Alternátorové remene sú zmenšené remene, ktoré poháňajú výhradne alternátor. 

Je tiež možné, že remeň alternátora je zodpovedný za napájanie čerpadla riadenia, ak bol motor navrhnutý pre túto formu usporiadania. 

Dôležité je, že batéria vozidla nezostane úplne nabitá, iba ak bol remeň alternátora správne nainštalovaný a funguje tak, ako je na to určený. 

Z rovnakej kategórie:

Comments are closed.