Ako a kedy vyčistiť ventil EGR

Recirkulácia výfukových plynov alebo EGR ventil zohráva dôležitú úlohu pri zamedzení znečisťovania životného prostredia a zachovaniu celkového zdravia motora vášho vozidla. Pomáha  predchádzať tvorbe plynných oxidov dusíka,a to funguje naozaj tvrdo. 

Po určitom čase môže tento ventil zhromažďovať uhlíkové usadeniny pri stálom vystavení teplu, ako aj iné vedľajšie produkty detonácie, ktoré môžu spôsobiť zablokovanie systému alebo spôsobiť zablokovanie alebo otvorenie ventilu. 

To je dôvod, prečo poznať správny spôsob čistenia ventilu je v podstate užitočný trik, ktorý by ste sa mali naučiť, a je najlepším riešením, keď váš motor trpí niektorými súvisiacimi negatívnymi príznakmi. 

Nahromadenie NOx plynov

Ventil EGR funguje tak, že umožňuje, aby sa výfukové plyny vracali do spaľovacej komory vo vhodných hladinách a časoch. Pomáha udržiavať nižšie teploty spaľovania a zabraňuje hromadeniu plynov oxidov dusíka. Tieto plyny NOx sú zlé pre ľudské zdravie aj pre životné prostredie ako celok. Vysoké teplo a usadeniny, ktoré ich vytvárajú, môžu dokonca predstavovať vážne riziko pre váš motor. Ak nie je začiarknuté, upchatý ventil EGR môže viesť k klepaniu motora, ktoré nakoniec zničí vnútorné komponenty motora, ktoré si potom budú vyžadovať výmenu alebo generálnu opravu. Len si predstavte problém, ktorý spôsobuje drobná súčasť, ktorú by ste mohli namiesto toho ľahko vymeniť alebo vyčistiť. 

Kedy je čas na vykonanie zmien?

Znaky upchatého ventilu EGR by mohli byť nesprávne identifikované z iných základných obáv. Preto je dobrým rozhodnutím vylúčiť ich prostredníctvom priamej kontroly alebo pod vedením odborníka. V zásade si všimnete slabé zrýchlenie, drsný voľnobeh a slabý výkon, keď je ventil zaseknutý. Ak je zatvorený, všimnete si zápach plynu, zlú spotrebu paliva a klopanie motora. Nech už je to akýkoľvek prípad, budete vedieť, či sa niečo deje pomocou kontrolného svetla motora. Ventil musí byť vymenený alebo vyčistený každých 50 000 miľ. To je dobrá vec, ktorú môžete zahrnúť do svojho ročného kontrolného zoznamu. 

Čistý štart

Ventil EGR sa často nachádza v hornej časti motora v blízkosti vstupu vzduchu alebo tela škrtiacej klapky. Najskôr skontrolujte, či nie sú poškodené pripojené a vonkajšie komponenty. Všimli ste si na hadici krehkosť a praskliny? Ak existujú elektronické pripojenia, sú čisté a zdravé? Samotný ventil je malý a často ho držia dva až štyri skrutky. Vyberte ich a opatrne ich oddeľte od tesnenia. Ak je tesnenie v zlom stave alebo praskne, musíte ho vymeniť. Ľahko si všimnete ložiská uhlíka, ak sú prítomné a všetky sú čierne, drsné a tvrdé. Dbajte na to, aby nič také  , ako sú časti tesnenia alebo usadeniny, ktoré padajú na motor nejestvuvali tam. 

Nastriekajte čistiaci prostriedok karburátora na nánosy a potom sa uistite, že opatrne a okamžite utriete sprej, ktorý sa dostane na elektroniku alebo plast. Na odstránenie usadenín môžete použiť čistič rúrok alebo drôtenú kefu. Dbajte však na to, aby ste nezrážali alebo nepoškodili párované povrchy. Opakujte so striekaním a zoškrabaním, až kým nebude všetko čisté. Po vyčistení ventilu EGR utrite malé častice, vymeňte všetko a potom dotiahnite všetky skrutky. 

Z rovnakej kategórie:

Comments are closed.