Kedy použiť snehové reťaze na kolesá auta

Nie je vhodná doba na strácanie trakcie v snehu.  Dokonca aj na niektorých miestach, ktoré nie sú známe snehovými zrážkami, môže zima vytvárať nebezpečné a zľadovatené podmienky na cestách, s ktorými by vodiči mali účinne bojovať.  Pridanie snehových reťazí na kolesá auta môže byť skvelým riešením, ako sa dostať tam, kam musíte ísť, keď cesty nie sú šetrné k vozidlu a môžu byť pre vodičov bolestivé.  

Vedieť, kedy používať snehové reťaze pre svoje autá, vám pomôže dostať sa z klzkej situácie,ale mali by ste však vedieť, čo treba urobíť ako prvé. 

Rôzne zákony regulujú použitie reťazí v niekoľkých štátoch.  Pred investovaním do takýchto reťazcov sa presvedčte, či viete, či sú reťaze povolené, nezákonné alebo potrebné v niekoľkých prípadoch.  Všeobecne platí, že požiadavka na reťazec znamená, že by ste ich mali mať vo svojom aute, ak chcete prejsť konkrétne kontrolné body, ktoré sa objavia v nepriaznivom počasí. 

Miesta, kde sú povolené reťazce, prichádzajú s vylúčením zodpovednosti, ktoré obmedzuje ich použitie.  Zabezpečte preto, aby ste poznali zákon a dodržiavali sa ho.  

Dôležitým faktorom je, či je vaše auto vhodné pre snehové reťaze.  Môžete nájsť reťaze pre väčšinu rozmerov pneumatík, mali by ste však mať dostatok voľného priestoru, aby sa na ne zmestili, bez toho, aby poškodili telo, brzdy alebo podvozok. Kvóty a špecifikácie nájdete v používateľskej príručke. 

Prečítajte si tiež: Základy hmlových svetiel

Správne podmienky na používanie snehových reťazí automobilov 

Snehové reťaze sa musia používať, iba ak je na ceste vrstva ľadu alebo snehu.  Pri použití snehových reťazí na holých vozovkách môže dôjsť k poškodeniu vozovky aj samotných pneumatík.  Akonáhle sa najdete na ceste, ktorá bola solená a oraná, odstráňte snehové reťaze.  

Pri jazde v mraze sa vyplatí byť obzvlášť opatrný, a snehové reťaze si však vyžadujú novú úroveň starostlivosti a pozornosti.  Ak používate reťaze, nemali by ste jazdiť nad tridsať kilometrov za hodinu a pri parkovaní musíte mať na pamäti obrubníky. U vozidiel s pohonom dvoch kolies by reťaze mali byť pripevnené ku kolesám na hnacej náprave, ale často ich nájdete na všetkých štyroch.  Po inštalácii iba na prednej strane, existovala by tendencia k nedotáčavosti a pretáčavosti, ak sú v zadnej časti. Vozidlá s pohonom všetkých 4 kolies musia mať na každej pneumatike namontované reťaze.   

Aj keď môžu byť trochu ťažkopádne, snehové reťaze v aute môžu v zimnom počasí urobiť niečo dobré,a pomôžu vám aby ste sa dostali kde potrebujete a to bez súhlasu Matky prírody, ale len ak sa používajú efektívne a bezpečne. Ak nie, tak budete len točiť kolesá.  

Výber správnych snehových reťazí do auta 

Snehové reťaze sa nesmú namontovať, ak medzi pneumatikou a podbehom kolies nie je dostatočný voľný priestor.  Ak sú vaše pneumatiky vybavené niektorými elektronickými snímačmi, nesprávne namontované snehové reťaze ich môžu rušiť.  Ak nie je možné namontovať reťaze, stojí za zváženie druhá sada kolies, ktorá by ich mohla pojať. Ak si nie ste istí, aké snehové reťaze sa majú použiť, vždy môžete požiadať o odbornú pomoc.  

Z rovnakej kategórie:

Comments are closed.